Kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie je metoda zlepšování zdravotního stavu a tělesných funkcí na základě přikládání rukou. Terapeut přikládá ruce na kraniosakrální systém, což je především lebka (kranium) a kost křížová (sakrum). Prvním mužem, ke kterému se váže historie Kraniosakrální terapie je Dr. A. Taylor Stills (1828-1917), který je zakladatelem osteopatie. Dr. Stills studoval především systém kostry a změny způsobené nemocemi. Odtud název osteo-patie.

Druhý muž, Dr. William Garner Sutherland (1873-1954), byl žákem Dr. Stilla. V první polovině dvacátého století začal zkoumat lebku a zjistil, že jednotlivé lebeční kosti jsou do sebe zakousnuty jako dětská skládanka a lebeční švy umožňují jednotlivým částem lebky pohyb. Tento pohyb označil Dr. Sutherland jako kraniální rytmus. Tvrdá plena mozková (dura mater), která slouží jako bariéra proti úniku mozkomíšního moku se pojí k vnitřní straně lebečních kostí. Tato membrána je vnitřní výstelkou lebky a doprovází míchu až ke kosti křížové (sakrum), odtud název kraniosakrální terapie. Dr. Sutherland zjistil, že mikropohyby lebky je možné cítit rukama a několik dalších let se učil cítit tyto pohyby. Dělal experimenty, na základě kterých určoval, jak tato pohyblivost lebečních kostí působí na jednotlivce a jaký význam má pro lidské tělo. Zjistil, které pohyby jsou normální a které abnormální. Dalším, kdo tuto terapii rozvinul, je americký chirurg Dr. John E. Upledger. V roce 1970 si během operace krku všiml podivného rytmu na míšní membráně. Tento rytmus byl odlišný od dechového a srdečního rytmu. Nikdo z kolegů mu nedokázal vysvětlit, co za rytmus během operace zaznamenal. O dva roky později Dr. Upledger navštívil seminář, ve kterém byly vysvětlovány myšlenky Dr. Sutherlanda a kde se učil některým jeho technikám.

V roce 1975 získal Dr. Upledger grant na výzkum kraniosakrálního systému na Michiganské státní Univerzitě. Na základě výzkumu a vlastní praxe významně tuto metodu zdokonalil. Během dvacetileté praxe své poznatky také publikoval. U nás vyšla v nakladatelství Modrý klíč kniha „Your Inner Physician and You“ (Ty a tvůj skrytý lékař), do které můžete v případě zájmu nahlédnout v masérně.

Výzkumy dokazují, že každý člověk má uvnitř těla kraniosakrální systém, který se rytmicky pohybuje nepřetržitě po všechny dny našeho života.

Terapeut cvičeným hmatem testuje pohyby jednotlivých částí kraniosakrálního systému včetně membránového systému (tvrdá plena mozková) a měkkých tkání (fascií). Jestliže je ve vašem kraniosakrálním systému (KSS) omezení a patologie, které brání zdravým a přirozeným funkcím organizmu, terapeut velmi jemně váš systém koriguje. Tím je terapie velmi bezpečná a neinvazivní. Tlak jeho rukou nepřesáhne váhu pěti gramů během celého procesu terapie. Ta může trvat několik minut, ale i jednu až dvě hodiny. Klient je při terapii oblečen.

Je vhodná jak pro krátkodobé tak i pro chronické potíže.


KONTRAINDIKACE:
akutní IM (infarkt myokardu), akutní CMP (cevní mozková příhoda)

Těhotenství není kontraindikováno, spíše naopak, protože KST mobilizuje a zvyšuje množství normálních adaptačních procesů těla těhotné maminky.

INDIKACE:
enuréza (noční pomočování), autismus, DMO(dětská mozková obrna), zápal mozkových blan, dyslexie, poruchy učení, hyperaktivita, záněty středouší, některé ušní šelesty, migrény, astma, ochrnutí obličeje, cukání v oblečeji, glaukom(zelený zákal), herpes (pásový opar), nespavost, zánět vedlejších nosních dutin, premenstruační syndrom, patologické změny páteře, cerebrální paralýza, závratě, hyperkinetický syndrom